Εκδηλώσεις εορτασμού για τα 70 χρόνια της Σχολής Μηχανικών Μεταλλείων – Μεταλλουργών

Σχολή Μηχανικών Μεταλλείων – Μεταλλουργών: 70 χρόνια πρωτοπορίας, σε ένα κλάδο με ιστορία αιώνων

Η Σχολή Μηχανικών Μεταλλείων – Μεταλλουργών, «η Σχολή του πρώτου κρίκου» κάθε παραγωγικής αλυσίδας, γιορτάζει φέτος τα 70 χρόνια από την επίσημη ίδρυσή της. Η ίδρυση της Σχολής μας, σε μια χώρα που η ιστορία της είναι ταυτόχρονα και η περιπέτεια της ανακάλυψης και συστηματικής εκμετάλλευσης πρώτων υλών, υπήρξε καθοριστική για την αναπτυξιακή πορεία της χώρας.

Στο πλαίσιο του εορτασμού, την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου, στις 12.00 μμ, στο Ορυκτολογικό Μουσείο της Σχολής, θα εγκαινιαστεί η Έκθεση Ιστορικών Τεκμηρίων της Σχολής Μ.Μ.Μ. και θα παρουσιαστούν ιστορικά έγγραφα, παλαιά συγγράμματα, επιστημονικά όργανα και άλλα τεκμήρια  φιλοδοξώντας να ταξιδέψουν τον επισκέπτη στο χρόνο μέσα από την προβολή των ιστορικών ριζών της Σχολής. Μετά τα εγκαίνια της έκθεσης θα απονεμηθεί τιμητική διάκριση στους αποχωρήσαντες καθηγητές, ως ελάχιστη αναγνώριση της πολυσχιδούς και πολυετούς προφοράς τους στη Σχολή και στο Ίδρυμα.

Ο εορτασμός θα κορυφωθεί με την κεντρική επετειακή εκδήλωση της Σχολής, η οποία θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2017, στις 5.30 μμ, στο Τεχνολογικό Πολιτιστικό Πάρκο Λαυρίου. Όχι τυχαία. Είναι ο χώρος στον οποίο γεννήθηκε η μεταλλευτική και μεταλλουργική βιομηχανία στη νεότερη ιστορία της χώρας. Είναι, παράλληλα, ένας χώρος με πολλαπλές σημάνσεις για τη Σχολή, αφού μετά τη διακοπή των μεταλλευτικών εργασιών, καθηγητές της Σχολής πρώτοι οραματίστηκαν την αξιοποίηση των παλιών βιομηχανικών εγκαταστάσεων με διττό στόχο: τη βελτίωση της εκπαιδευτικής και ερευνητικής διαδικασίας και τη διάσωση της πολύτιμης βιομηχανικής κληρονομιάς.

Η κεντρική εκδήλωση φιλοδοξούμε να γεφυρώσει το παρελθόν με το παρόν και, κυρίως, να φωτίσει το μέλλον. Να ρίξει φως σε άγνωστες πτυχές της ιστορίας της Σχολής και των ανθρώπων της, μέσα από μια συστηματική μελέτη του αρχειακού υλικού του ΕΜΠ. Να προσφέρει ένα μαγευτικό ταξίδι στο παρελθόν με τη βοήθεια ανέκδοτου φωτογραφικού και κινηματογραφικού υλικού. Να παρουσιάσει διάσημες προσωπικότητες, που λίγοι γνωρίζουν ότι υπήρξαν μεταλλειολόγοι. Να παρουσιάσει τη Σχολή μέσα από τη φωτογραφική ματιά των φοιτητών της. Αλλά και να δώσει το λόγο σε νέους συναδέλφους, οι οποίοι κόντρα στις δυσκολίες των καιρών, επέλεξαν να δώσουν τη μάχη τους σε όλα τα μήκη και πλάτη της Γης.

Η εκδήλωση, επίσης, ανοίγει τη συζήτηση για τη μελλοντική φυσιογνωμία της Σχολής, στηριγμένη στα πορίσματα της συστηματικής προσπάθειας που καταβάλλεται για τον εντοπισμό των προκλήσεων, των «μεγάλων στοιχημάτων» του μέλλοντος.  Ενός μέλλοντος που στη βιομηχανία των πρώτων υλών πλησιάζει πιο γρήγορα από κάθε άλλο τομέα.

Και, βέβαια, να προσφέρει μουσική διασκέδαση δια χειρός και φωνής φοιτητών, ερευνητών και διδακτικού προσωπικού της Σχολής, με παρουσίες έκπληξη!

Για τη διευκόλυνση της μετακίνησης εργαζομένων και φοιτητών στο χώρο της εκδήλωσης, στο Τεχνολογικό Πολιτιστικό Πάρκο Λαυρίου, θα υπάρξει δυνατότητα μεταφοράς με λεωφορεία. Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να το δηλώσουν, μέχρι τη Δευτέρα 27.11.2017, στη διεύθυνση http://frm.labmet.ntua.gr . Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Download (PDF, 1.6MB)

Download (PDF, 1.42MB)