Δελτίο Τύπου: Μια βραδιά στο Μουσείο – Κυνηγώντας μετεωρίτες στην Ανταρκτική

Μια βραδιά στο Μουσείο

Κυνηγώντας μετεωρίτες στην Ανταρκτική

Η Σχολή Μηχανικών Μεταλλείων Μεταλλουργών γιόρτασε, για πρώτη φορά, τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων, την Παρασκευή 18 Μαΐου 2018.  Πλήθος κόσμου, όλων των ηλικιών, απόλαυσε μια όμορφη βραδιά στο χώρο του Ορυκτολογικού Μουσείου γαιο-ΟΡΑΜΑ και παρακολούθησε, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, την ομιλία του Ι. Μπαζιώτη με θέμα: «Κυνηγώντας μετεωρίτες στην Ανταρκτική», αφού πρώτα περιηγήθηκε στους χώρους του Μουσείου και γνώρισε το πλούσιο υλικό που εκτίθεται σε αυτό.

«H επιστήμη δεν είναι μόνο ο χώρος της λογικής, αλλά και του πάθους και του ρομαντισμού». Με αυτή τη φράση του Στίβεν Χόκινγκ, πραγματοποίησε την έναρξη της εκδήλωσης ο Κοσμήτορας της Σχολής, Δ. Καλιαμπάκος. Επίσης, αναφέρθηκε στην ανάγκη η Σχολή, αλλά και το ΕΜΠ, να γίνουν ένας πιο ζεστός, πιο πλούσιος χώρος μόρφωσης. «Το σημερινό πανεπιστήμιο  πρέπει να είναι όχι μόνο ένα χώρος επαγγελματικής εξειδίκευσης υψηλού επιπέδου, αλλά και ένας συνεχής μορφωτικός φάρος, που να καλύπτει όλα τα συναρπαστικά ερωτήματα του καιρού μας».

Ακολούθησε χαιρετισμός από τον Αναπληρωτή Πρύτανη του ΕΜΠ Ε. Σαπουντζάκη, ο οποίος, μεταξύ άλλων, επεσήμανε ότι τέτοιου περιεχομένου εκδηλώσεις τιμούν, ιδιαιτέρως,  το ΕΜΠ,  και ενισχύουν τον μορφωτικό και εκπαιδευτικό του χαρακτήρα.

Στη συνέχεια, η Διευθύντρια του Μουσείου, Μ. Περράκη, Επίκουρη Καθηγήτρια, αναφέρθηκε στο ουσιαστικό μήνυμα της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων, η οποία έχει ως στόχο «να γίνουν τα μουσεία φορείς πολιτισμικών ανταλλαγών».  Μίλησε για τα Πανεπιστημιακά Μουσεία ως μια ιδιαίτερη κατηγορία μουσείων, με πολυσχιδή ρόλο και μεγάλη δυναμική, που σταδιακά εγκαταλείπουν την αρχική εσωστρέφειά τους και ανοίγονται δυναμικά προς την κοινωνία.

Στο κύριο μέρος της εκδήλωσης, ο Ι. Μπαζιώτης, Γεωλόγος, ο οποίος πραγματοποίησε τη διδακτορική του διατριβή στη Σχολή ΜΜΜ του ΕΜΠ και είναι σήμερα Επίκουρος Καθηγητής στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, «ταξίδεψε» το ακροατήριο στην Ανταρκτική και μοιράστηκε μαζί του μοναδικές εμπειρίες, με ζωντανό και γλαφυρό ύφος. Ιδιαίτερα εντυπωσιακό ήταν το πλούσιο υλικό από τη συμμετοχή του στην πρόσφατη οργανωμένη οκταμελή αποστολή Antarctic Search for Meteorites (ANSMET) της Αμερικανικής Διαστημικής Υπηρεσίας (NASA) για τον εντοπισμό μετεωριτών. Το επίμονο κυνήγι του ονείρου του, τα εμπόδια που αντιμετώπισε μέχρι να το πετύχει, η σκληρή εκπαίδευση, η επιβίωση σε ένα από τα πιο αφιλόξενα μέρη του πλανήτη, o εξειδικευμένος εξοπλισμός, η συλλογή μετεωριτών οδηγώντας ένα όχημα χιονιού (snowmobile), η προσπάθεια αποφυγής μεγάλων κινδύνων, όπως των κρυμμένων κάτω από τον πάγο βαθιών ρωγμών, ο ήχος της φώκιας κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας,  η λεπτή ισορροπία μεταξύ πάγου, νερού και ζωής … ήταν μερικά, μόνο, από τα σημεία της ομιλίας του που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον του κοινού. Στο τέλος, απάντησε σε ερωτήσεις και ενθουσίασε με δείγματα μετεωριτών, μικρούς και μεγάλους.

Η βραδιά έκλεισε με συζήτηση, κρασάκι και ελαφρά εδέσματα στο αίθριο του Μουσείου και την ευχή από όλους αυτή η πρώτη εκδήλωση, στο πλαίσιο του εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων, να είναι η αρχή μιας όμορφης παράδοσης.