Δελτίο Τύπου – «Μεταλλωρύχοι της Ελλάδας – Ιχνηλατώντας την ταυτότητα τους μέσα από την τέχνη»

«Μεταλλωρύχοι της Ελλάδας- Ιχνηλατώντας την ταυτότητά τους μέσα από την τέχνη»

Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 2 Ιουνίου 2018, με μεγάλη επιτυχία, στο Τεχνολογικό Πολιτιστικό Πάρκο Λαυρίου, η εκδήλωση «Μεταλλωρύχοι της Ελλάδας- Ιχνηλατώντας την ταυτότητά τους μέσα από την τέχνη», που διοργάνωσαν η Σχολή Μηχανικών Μεταλλείων – Μεταλλουργών και το Τεχνολογικό Πολιτιστικό Πάρκο Λαυρίου του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, μαζί με τον Δήμο Λαυρεωτικής, την Εταιρεία Μελετών Λαυρεωτικής, τον Επιμορφωτικό – Εκδρομικό Σύλλογο και τη Χορωδία Λαυρίου.

Την εκδήλωση χαιρέτισαν ο Δήμαρχος Λαυρεωτικής Δ. Λουκάς, ο Αναπληρωτής Πρύτανη ΕΜΠ Ε. Σαπουντζάκης και ο Δ. Καραγιάννης, Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Μεταλλωρύχων. Στην κατάμεστη αίθουσα του «Μηχανουργείου» παραβρέθηκαν ο Πρύτανης ΕΜΠ Ι.Κ. Γκόλιας, ο Ομότιμος Καθηγητής και πρώην Πρύτανης ΕΜΠ Θ. Ξανθόπουλος, ο Ομότιμος Καθηγητής και επί σειρά ετών Διευθυντής του ΤΠΠΛ Κ. Παναγόπουλος, ο πρώην Ευρωβουλευτής και Επίτιμος Διδάκτορας της Σχολής ΜΜΜ Μανώλης Γλέζος, ο Διευθυντής του Συνδέσμου Μεταλλευτικών Επιχειρήσεων Χ. Καβαλόπουλος, παλιοί μεταλλωρύχοι του Λαυρίου και περίπου 500 ακροατές.

Την κεντρική ομιλία της εκδήλωσης έκανε ο Κοσμήτορας της ΣΜΜΜ και Αντιπρόεδρος του ΤΠΠΛ Δ. Καλιαμπάκος. Ο ομιλητής ξεκίνησε με την παρουσίαση των «αποτυπωμάτων» των μεταλλωρύχων στη σύγχρονη τέχνη (στη μουσική, στη λογοτεχνία, στην ποίηση, στις εικαστικές τέχνες) και στη συνέχεια αναζητώντας έργα τέχνης που εκφράζουν όσο το δυνατόν πιο αυθεντικά την ταυτότητα των μεταλλωρύχων έφτασε μέχρι τις ρίζες της γέννησης της σύγχρονης μεταλλευτικής, διατρέχοντας όλα τα σημαντικά κέντρα της (Λαύριο, Μαντεμοχώρια, Νάξος, Σέριφος, κ.ά.). Ιδιαίτερη αναφορά έγινε στο μνημειώδες έργο του Ν. Καζαντζάκη «Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά» και στα τυπικά χαρακτηριστικά της ταυτότητας του μεταλλωρύχου που φέρει ο κεντρικός ήρωας.

Στην εκδήλωση συμμετείχε ο ηθοποιός Νίκος Αρβανίτης, ο οποίος διάβασε αποσπάσματα από τα έργα «Οι Ξεριζωμένοι» του Βάσου Δασκαλάκη, «Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά» του Ν. Καζαντζάκη,  «Εις Αθηναίος Χρυσοθήρας» του Μ. Μητσάκη κ.ά.

Ιδιαίτερη στιγμή της εκδήλωση ήταν η παρέμβαση του Μ. Γλέζου που δήλωσε περήφανος που είναι απόγονος μεταλλωρύχων- σμυριδεργατών και κάλεσε την Πολιτεία να ασχοληθεί με την αξιοποίηση της σμύριδας, της γνωστής από τα αρχαία χρόνια ως Ναξίας Λίθου.

Όπως επισήμανε ο Δ. Καλιαμπάκος: «Διαλέξαμε έναν δρόμο προσέγγισης, λίγο διαφορετικό, αλλά ίσως τον πλέον κατάλληλο για να αφουγκραστεί την ψυχή του μεταλλωρύχου, αυτόν της τέχνης. Αποδείχτηκε ότι οι μεταλλωρύχοι της Ελλάδας μοιράζονται κοινά χαρακτηριστικά με τους μεταλλωρύχους του κόσμου, που απορρέουν από τις ιδιαίτερες συνθήκες εργασίας.  Αυτές οδηγούν σε συγκρότηση ανθρώπων με ισχυρή προσωπικότητα και ανάπτυξη μιας βαθιάς συλλογικότητας, χωρίς «διάλυση» μέσα σε αυτήν της ατομικότητας. Οι σκληρές συνθήκες εργασίας σε συνδυασμό με τη συνεχή υπενθύμιση του κινδύνου, ακόμη και του θανάτου, όχι μόνο δεν οδηγούν σε μια μίζερη και παθητική αντιμετώπιση της ζωής αλλά, απεναντίας, γενούν μια τρομακτική δίψα για ζωή, σε όλες της τις εκφράσεις. Εξαιτίας αυτού του συνδυασμού των χαρακτηριστικών οι μεταλλωρύχοι ασκούν μια ιδιαίτερη γοητεία σε ολόκληρο τον κόσμο…».