Παρουσίαση Βιβλίου: “The Minerals of Lavrion”, Ορυκτολογικό Μουσείο γαιο-ΟΡΑΜΑ

Η Σχολή Μηχανικών Μεταλλείων-Μεταλλουργών και τo Ορυκτολογικό Μουσείο γαιο-ΟΡΑΜΑ φιλοξενούν την παρουσίαση του βιβλίου “The Minerals of Lavrion”, έκδοσης της Εταιρείας Μελετών Λαυρεωτικής (ΕΜΕΛ), την Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου και ώρα 18.00. Πρόκειται για την επικαιροποιημένη αγγλική έκδοση του βιβλίου των Ν. Βουρλάκου και Μ. Φίτρου, με επιχορήγηση του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, για τα περισσότερα από τα 750 μοναδικά ορυκτά του Λαυρίου.

Οι ομιλητές της εκδήλωσης θα μοιραστούν με το κοινό ανέκδοτες ιστορίες και προσωπικές εμπειρίες, πλαισιωμένες από όμορφες εικόνες, από την αναζήτηση νέων ορυκτών στις στοές του Λαυρίου, τη συγκίνηση της ανακάλυψης και την περιπέτεια της αναγνώρισης. Θα αναφερθούν σε ορυκτά που ανακαλύφθηκαν, για πρώτη φορά, στο Λαύριο όπως ο σερπιερίτης, ο λαυριονίτης, ο καμαριζαϊτης, ο αττικαϊτης και ο ιλαριονίτης αλλά και σε ορυκτά, που υπάρχουν στο Λαύριο, στην ωραιότερη μορφή τους, όπως ο σμιθσονίτης και ο αδαμίτης. Θα παρουσιάσουν ορυκτά που κοσμούν Μουσεία σε όλο τον κόσμο και αποτελούν πολύτιμο τμήμα της παγκόσμιας γεωλογικής κληρονομιάς, oρυκτά που περιμένουν υπομονετικά, σε μία “λαύρη” (μεταλλευτική στοά) της Μέκκας των Ορυκτολόγων, να ανακαλυφθούν και να προστεθούν σε έναν κατάλογο που δεν κλείνει ποτέ.

Χαιρετισμοί

Aναστάσιος Βλάδος, Πρόεδρος Ε.ΜΕ.Λ.

Δημήτρης Λουκάς, Δήμαρχος Λαυρεωτικής

Δημήτρης Καλιαμπάκος, Κοσμήτορας Σχολής ΜΜΜ, ΕΜΠ

Ομιλητές

Νίκος Βουρλάκος, Συγγραφέας, τ. Έφορος του Ορυκτολογικού Μουσείου Λαυρίου