4η Δεκεμβρίου: Γιορτή της Αγίας Βαρβάρας – Ημέρα του Κλάδου

Η Σχολή Μηχανικών Μεταλλείων Μεταλλουργών σας προσκαλεί την Τετάρτη 4.12.2019, γιορτή της Αγίας Βαρβάρας και ημέρα του κλάδου σε ολόκληρο τον κόσμο, στο Ορυκτολογικό Μουσείο της Σχολής Γαιο-όραμα, στις 12 π.μ., σε εκδήλωση με θέμα:

«Από τη λάμπα των ανθρακωρύχων Davy’s στη χρήση των εκρηκτικών υλών στην Τέχνη»

Ο Καθηγητής της Σχολής Γ. Παναγιώτου θα κάνει μια αναδρομή στην παράδοση της σύνδεσης του κλάδου με τη γιορτή της Αγίας Βαρβάρας σε ολόκληρο τον κόσμο, θα αναφερθεί στο εμβληματικό σύμβολο του κλάδου, τη μεταλλευτική λάμπα και θα φτάσει μέχρι μια απροσδόκητη χρήση των εκρηκτικών, στην Τέχνη (Detonography), δίνοντας το στίγμα ενός κλάδου με ισχυρές παραδόσεις και ταυτότητα αλλά και ενός κλάδου που δεν σταματά να εκπλήσσει.

Μετά την ομιλία, θα ακολουθήσει κέρασμα των καλεσμένων μας με κρασάκι και τους παραδοσιακούς λουκουμάδες των μεταλλωρύχων.