ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΠΕΝΤΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΝΑΝΟΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΝΑΝΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ (ΙΝΝ) ΤΟΥ ΕΚΕΦΕ ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

Το Ινστιτούτο Νανοεπιστήμης και Νανοτεχνολογίας (ΙΝΝ) του ΕΚΕΦΕ “Δημόκριτος” διοργανώνει σειρά πέντε εκπαιδευτικών σεμιναρίων με θέμα “Υπολογιστικές Μέθοδοι και Εφαρμογές σε Υλικά, Διεργασίες και Διατάξεις”. Τα σεμινάρια πραγματοποιούνται από μέλη του ερευνητικού προσωπικού του ΙΝΝ και απευθύνονται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές καθώς και στο ερευνητικό προσωπικό Ερευνητικών Κέντρων και Πανεπιστημιακών / Πολυτεχνικών Σχολών.

Ο χώρος διεξαγωγής της σειράς σεμιναρίων είναι το Κεντρικό Αμφιθέατρο στο κτίριο του Διοικητηρίου του ΕΚΕΦΕ “Δ”, ενώ το πρόγραμμα παρατίθεται στην συνέχεια.

Τετάρτη 4 Μαρτίου 2020, 11:00-13:00

Γιάννης Λαζάρου, “Μοριακοί κβαντομηχανικοί υπολογισμοί – Πρώτες αρχές και προσεγγίσεις”

Τετάρτη 11 Μαρτίου 2020, 11:00-14:00

Λουκάς Περιστεράς, “Εισαγωγή στη Μοριακή Προσομοίωση – Η μέθοδος Monte Carlo στα Πολυμερή”

Αναστάσιος Γκότζιας, “Μοριακή Προσομοίωση σε Πορώδη Υλικά”

Νίκη Βέργαδου, “Μοριακή Προσομοίωση Πολύπλοκων Χημικών Συστημάτων & Μέθοδοι Πολλαπλών Κλιμάκων”

Τετάρτη 18 Μαρτίου 2020, 11:00-13:00

Μαριάννα Βασιλακάκη, “Υπολογιστική Μελέτη καινοτόμων μαγνητικών νανοδομικών υλικών”

Τετάρτη 1 Απριλίου 2020, 11:00-13:00

Νικόλαος Παπανικολάου, “Πολλαπλή σκέδαση κυμάτων σε σύνθετα μέσα: από τα υλικά στα μεταϋλικά”

Τετάρτη 8 Απριλίου 2020, 11:00-13:00

Αστέρω Προβατά, Φαινόμενα συγχρονισμού και χιμαιρικές καταστάσεις σε δίκτυα νευρώνων”

Η εκδήλωση πρόθεσης συμμετοχής από τους ενδιαφερόμενους είναι επιθυμητή καθώς θα διευκολύνει την διαχείριση των συμμετοχών και μπορεί να γίνει στην ηλεκτρονική διεύθυνση “edu@inn.demokritos.gr“. Να σημειωθεί ότι η παρακολούθηση της σειράς σεμιναρίων είναι δωρεάν. Στους συμμετέχοντες μπορεί να χορηγηθεί βεβαίωση παρακολούθησης, εφ’ όσον έχουν παρακολουθήσει 3 από τα 5 συνολικά σεμινάρια.

Επιτροπή εκπαίδευσης του ΙΝΝ, ΕΚΕΦΕ “Δ”

Διεύθυνση επικοινωνίας: edu@inn.demokritos.gr