Εγγραφές για το Νέο-Καινοτόμο μάθημα *RMS MANAGER COURSE

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι οι εγγραφές στο διαδικτυακό μάθημα NEW and INNOVATIVE *RMS MANAGER COURSE https://RMSMANAGERCOURSE.PL/ ξεκίνησαν για τους προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς φοιτητές και τους υποψήφιους διδάκτορες. Το μάθημα είναι συνολικής διάρκειας 30 ωρών (18/11/2020 – 3/2/2021, τρείς ώρες την εβδομάδα κάθε Τετάρτη απόγευμα)

Το μάθημα αυτό αναπτυχθηκε στο πλαίσιο του  Εργου RMs Manager  που χρηματοδοτείται από το EIT RawMaterials.  Στην Ομάδα Εργου που συντονιζεται από το Πολωνικό Πανεπιστήμιο AGH University of Science and Technology, συμμετέχει ως Εταίρος και η Σχολή Μηχανικών Μεταλλείων-Μεταλλουργών του ΕΜΠ.

Ο στόχος του μαθήματος είναι να εισαγάγει και να προωθήσει λύσεις κυκλικής οικονομίας και βιώσιμης  ανάπτυξης στον τομέα των ορυκτών πρώτων υλών και να αναπτύξει δεξιότητες Διαχείρισης Εργου.

Το μάθημα θα καλύψει τα ακόλουθα θέματα:

• κυκλική οικονομία, βιώσιμης  ανάπτυξη και άλλες περιβαλλοντικές και οικονομικές πτυχές της εξορυκτικής βιομηχανίας
  • κοινωνικές πτυχές, συμπεριλαμβανομένης της Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης
  • διαχείριση ομάδων και έργων

Γιατί να εγγραφείτε;

• Το πρόγραμμα είναι το αποτέλεσμα ευρείας διαβούλευσης με σπουδαστές  και διευθυντικά στελέχη της Βιομηχανίας των Ορυκτών Πρώτων Υλών – ανταποκρίνεται πλήρως στις σημερινές ανάγκες του κλάδου
  • Το πρόγραμμα δημιουργήθηκε στο πλαίσιο διεθνούς συνεργασίας ευρωπαϊκών πανεπιστημίων και ερευνητικών φορέων που δίνονται στην συνέχεια
  • Οι διδάσκοντες  είναι καθηγητές από AGH, Silesian και Wrocław Technical Universities της Πολωνίας και ειδικοί από τη βιομηχανία και δημόσιους οργανισμούς
  • Το μάθημα καλύπτει τις τρέχουσες προτεραιότητες του τομέα των ορυκτών πρώτων υλών και τις δεξιότητες διαχείρισης έργου

Πρακτικές πληροφορίες:

• 30 ώρες (18/11/2020 – 3/2/2021, τρείς ώρες την εβδομάδα κάθε Τετάρτη απόγευμα) – δείτε συνημμένο το πρόγραμμα του μαθήματος
  • Πιστοποιητικό παρακολούθησης με σήμανση από EIT RawMaterials
  • Πλήρως διαδικτυακό
  • Το μάθημα διεξάγεται Στα Αγγλικά

Περισσότερες πληροφορίες είναι διαθέσιμες στην ιστοσελίδα του RMs Manager Course.

Λίγα λόγια για το έργο

Το RMs Manager είναι ένα έργο που χρηματοδοτείται από το EIT RawMaterials, και δημιουργήθηκε για να ενισχύσει την ευρεία  χρήση καλών πρακτικών σε τρέχουσες εκπαιδευτικές δραστηριότητες και να αναπτύξει ένα νέο μάθημα για τις Ορυκτές Πρώτες ύλες για φοιτητές, προκειμένου να προετοιμάσει νέους επαγγελματίες /διευθυντικά στελέχη/managers στον τομέα των Ορυκτών Πρώτων Υλών (ΟΠΥ). Το έργο ξεκίνησε τον Ιανουάριο του 2020 και θα διαρκέσει μέχρι τα τέλη Οκτωβρίου 2022. Ένα ευρύ φάσμα δραστηριοτήτων – διαλέξεις, εργαστήρια, συνεργασίες για αναπτυξη ιδεών θα μεταφερθούν από παρόχους καινοτομίας σε χώρες RIS και θα δώσουν στους μαθητές τη δυνατότητα επέκτασης της γνώσης που θα τους επιτρέψει να εξασφαλίσουν την επαγγελματική τους απασχόληση  για τις ειδικές δεξιότητές τους στον τομέα των ΟΠΥ.

Αυτό το καινοτόμο μάθημα βασίζεται στις μελλοντικές και τις τρέχουσες ανάγκες και απαιτήσεις των βιομηχανιών εξόρυξης, επεξεργασίας και ανάκτησης Ορυκτών Πρώτων Υλών σχετικά με τις απαιτούμενες δεξιότητες στρατηγικής, τεχνολογικής, επιχειρησιακής και κοινωνικής διαχείρισης.  Θα εξασφαλίσει σε βάθος γνώση και κατανόηση των ενοιών της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης, της βιώσιμης ανάπτυξης και διαχείρισης, της υπεύθυνης εξόρυξης (αποδοτική χρήση των φυσικών πόρων, αύξηση της αποδοτικότητας χρήσης πόρων), διεθνείς στρατηγικές και διαδικασίες διανομής ΟΠΥ, καθώς και της εφαρμογής  καθαρών και φιλικών προς το περιβάλλον τεχνολογών και των βιομηχανικών διαδικασιών στην εποχή του μετασχηματισμού σε μοντέλο κυκλικής οικονομίας στην Ευρώπη

Συμμετέχοντες:

AGH University of Science and Technology (Συντονιστής), Lappeenranta University of Technology, National Technical University of Athens (NTUA) – School of Mining and Metallurgical Engineering, Technical University of Kosice, Agenzia Nazionale per le Nuove Tecnologie, l’Energia e lo Sviluppo Economico Sostenibile (ENEA), Consorcio Campus Iberus, KGHM Cuprum sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe (KGHM Cuprum Ltd. Research & Development Centre), Odessa Institute of Trade and Economics of Kyiv – National University of Trade and Economics, Waste Management and Recycling Cluster – National Key Cluster.