ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΙΝΗΣΗΣ ΣΕ ΦΟΙΤΗΤΕΣ, ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ, ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΔΑΚΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

Σύμφωνα με το αριθμ. πρωτ. 380/7-11-2020 έγγραφο του Υφυπουργού κ. Διγαλάκη με θέμα: Παροχή διευκρινίσεων για την εφαρμογή της υπό στοιχεία Δ1α/ΓΠ.οικ.71342/6-11-2020 Κ.Υ.Α. (Β’ 4899) και λόγω του ότι η εκπαιδευτική διαδικασία διεξάγεται αποκλειστικά με μεθόδους εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, δεν υφίσταται ανάγκη μετακίνησης των φοιτητών, συμπεριλαμβανομένων των μεταπτυχιακών φοιτητών (Μ.Φ.) και των Υποψηφίων Διδακτόρων (Υ.Δ.) για τις ανάγκες των σπουδών τους. Για το λόγο αυτό δεν υφίσταται σχετική πρόβλεψη περί δυνατότητας μετακίνησης φοιτητών λόγω σπουδών. Ωστόσο η δυνατότητα μετακίνησης λόγω εργασίας ισχύει κανονικά για όσους φοιτητές απασχολούνται δυνάμει σύμβασης σε έργα/προγράμματα, τα οποία διαχειρίζονται οι Ε.Λ.Κ.Ε. των Α.Ε.Ι. Για τις εν λόγω περιπτώσεις, οι βεβαιώσεις κίνησης χορηγούνται από τις Μονάδες Οικονομικής και Διοικητικής Υποστήριξης των Ε.Λ.Κ.Ε. μέσω της εφαρμογής του Μητρώου Ανθρώπινου Δυναμικού Ελληνικού Δημοσίου από την ιστοσελίδα apografi.gov.gr. Η ίδια διαδικασία χορήγησης βεβαιώσεων κίνησης ισχύει για το πάσης φύσεως πρόσθετο προσωπικό που απασχολείται σε έργα/προγράμματα που διαχειρίζονται οι Ε.Λ.Κ.Ε. σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 64 του Ν.4485/2017 συμπεριλαμβανομένων των αφυπηρετησάντων και Ομότιμων Καθηγητών που απασχολούνται σ’ αυτά.