Η Σχολή ΜΜΜ έκοψε την πίτα της

Την Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου η Σχολή ΜΜΜ έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα της και αντάλλαξε ευχές για το 2023. Η εκδήλωση έγινε στο ορυκτολογικό μουσείο της Σχολής γαιο-Όραμα και, όπως συνηθίζει η Σχολή σε τέτοιες περιπτώσεις, πραγματοποιήθηκε ομιλία πάνω σε ένα ενδιαφέρον θέμα. Φέτος, ο Κοσμήτορας της Σχολής Καθ. Δ. Καλιαμπάκος μίλησε για τον Τάλω, τον μυθικό γίγαντα – φύλακα της Κρήτης, ο οποίος θεωρείται και το πρώτο ρομπότ της ανθρωπότητας. Στην ομιλία του ανέπτυξε ενδιαφέρουσες πτυχές της μυθολογίας του ήρωα και ανέδειξε τους συμβολισμούς και τις προεκτάσεις μέχρι την σύγχρονη εποχή. Στη συνέχεια υπήρχε μια ακόμη έκπληξη. Ο Κοσμήτορας της Σχολής παρουσίασε το θέμα «Η Σχολή ΜΜΜ … παντού», δείχνοντας και σχολιάζοντας με χιουμοριστική διάθεση σοβαρές και αστείες φωτογραφίες των μελών ΔΕΠ της Σχολής από τα επαγγελματικά και ερευνητικά ταξίδια τους σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης. Η εκδήλωση έκλεισε με ελαφρύ φαγητό, κρασί και κουβέντα σε ευχάριστο κλίμα. Και του χρόνου!