H Σοφία Σταματάκη βραβεύτηκε για την εξέχουσα συμβολή της στον εγχώριο ενεργειακό τομέα

Την Τετάρτη 24 Ιανουαρίου 2024, η Σοφία Σταματάκη, τ. Καθηγήτρια της Σχολής Μεταλλειολόγων – Μεταλλουργών Μηχανικών, βραβεύτηκε από το Ινστιτούτο Ενέργειας ΝΑ Ευρώπης (ΙΕΝΕ) με το βραβείο του «Προμηθέα» για την καθοριστική συμβολή της στην προώθηση των ερευνών υδρογονανθράκων στην Ελλάδα και τη δημιουργία της  «Ελληνικής Διαχειριστικής Εταιρίας Υδρογονανθράκων – ΕΔΕΥ». Η βράβευση αυτή έρχεται ως επιστέγασμα μιας επίπονης και συνεχούς προσπάθειας για την αξιοποίηση του δυναμικού υδρογονανθράκων της χώρας, με σαφές και έντονο κοινωνικό πρόσημο, που εξελισσόταν παράλληλα με το σημαντικό ακαδημαϊκό της έργο.

Συγχαίρουμε την κα Σταματάκη για τη σημαντική αυτή διάκριση που αποτελεί τιμή για την ίδια, αλλά και για τη Σχολή Μεταλλειολόγων – Μεταλλουργών Μηχανικών.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στον ακόλουθο σύνδεσμο: