Ψήφισμα της Κοσμητείας της Σχολής για την απώλεια του εκλεκτού συναδέλφου Χ. Παναγόπουλου

Η Σχολή Μεταλλειολόγων-Μεταλλουργών Μηχανικών ΕΜΠ εκφράζει τη θλίψη της για την απώλεια του αφυπηρετήσαντος Καθηγητή της Σχολής στον Τομέα Μεταλλουργίας και Τεχνολογίας Υλικών Χρήστου Παναγόπουλου.

Ο εκλιπών υπηρέτησε επί 35 χρόνια τη Σχολή στην επιστήμη των υλικών, διδάσκοντας μαθήματα μεταλλικών και μη μεταλλικών υλικών και πραγματοποιώντας έρευνα σε αντίστοιχα πεδία. Υπήρξε πτυχιούχος Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών και Διδάκτωρ Μεταλλουργίας και Επιστήμης των Υλικών του Πανεπιστημίου Nottingham της Αγγλίας. Επιπλέον υπήρξε διδάσκων και ερευνητής στο Πανεπιστήμιο Southampton της Αγγλίας και στο Πολυτεχνείο Κρήτης. Επέβλεψε πολλές διδακτορικές διατριβές, διπλωματικές και μεταπτυχιακές εργασίες, συνέγραψε βιβλία και μεγάλο αριθμό επιστημονικών δημοσιεύσεων σε διεθνή περιοδικά, ενώ ήταν μέλος σε εκδοτικές ομάδες επιστημονικών περιοδικών. Το 2016 τιμήθηκε από την Ελληνική Μεταλλουργική Εταιρεία για την προσφορά του στην επιστήμη της Μεταλλουργίας.

Η Σχολή εκφράζει το θερμά της συλλυπητήρια στους οικείους του.

Αθήνα, 4/3/2024