Συμμετοχή της Σχολής Μ-ΜΜ στην Επιστημονική Ημερίδα “Έρευνα και Αξιοποίηση του Ορυκτού Πλούτου της Χώρας – Με αφορμή τις εξελίξεις στη ΛΑΡΚΟ”

Την Πέμπτη 23.05.2024 πραγματοποιήθηκε από την Ομοσπονδία Μεταλλωρύχων Ελλάδας, Σωματεία της ΛΑΡΚΟ, το Συνδικάτο ΙΓΜΕ και τον Ενιαίο Σύλλογο Τέως Υπαλλήλων ΙΓΜΕ, Επιστημονική Ημερίδα με τίτλο “Έρευνα και Αξιοποίηση του Ορυκτού Πλούτου της Χώρας – Με αφορμή τις εξελίξεις στη ΛΑΡΚΟ”. Η Σχολή Μεταλλειολόγων-Μεταλλουργών Μηχανικών εκπροσωπήθηκε από τον Αναπληρωτή Κοσμήτορα, κ. Σπύρο Παπαευθυμίου, Καθηγητή ΕΜΠ, ο οποίος ανέπτυξε το θέμα “Κρίσιμες ΟΠΥ και μεταποίηση. Οι ευκαιρίες για το νικέλιο από την πράσινη μετάβαση”. Kατά τη διάρκεια της ομιλίας του, ο κ. Παπαευθυμίου εξήγησε πώς η δίδυμη μετάβαση, πράσινη και ψηφιακή, εντείνει τις απαιτήσεις για ορυκτές πρώτες ύλες (ΟΠΥ) και για μέταλλα, αλλά και πώς η μεταποίηση και η παραγωγή προϊόντων υψηλότερης προστιθέμενης αξίας προσφέρει νέες ευκαιρίες για την Ελλάδα. Στο πλαίσιο της ομιλίας του αναφέρθηκε στην πρόσφατη Ευρωπαϊκή Νομοθεσία για τις Κρίσιμες ΟΠΥ, παρέθεσε στοιχεία για την παγκόσμια παραγωγή ΟΠΥ, μετάλλων, υλικών για μπαταρίες και για άλλες υψηλής προστιθέμενης αξίας δραστηριότητες, όπως η παραγωγή ανοξείδωτου χάλυβα. Από την παρέμβαση του κ. Παπαευθυμίου κατέστη σαφές ότι η ΣΜ-ΜΜ βρίσκεται στο επίκεντρο των εξελίξεων. Σε κάθε πτυχή της δίδυμης μετάβασης η ΣΜ-ΜΜ διαθέτει την τεχνογνωσία να ανταποκριθεί στις προκλήσεις, να στηρίξει τη Χώρα, τη Βιομηχανία, τους εργαζομένους και την Κοινωνία, όπως διαχρονικά πράττει ως σήμερα.