Eκπαιδευτική Eκδρομή στη Mεταλλευτική περιοχή του Λαυρίου

Την Παρασκευή 15/04/2022, στο πλαίσιο του μαθήματος «Περιβαλλοντική Γεωχημεία», κατεύθυνσης Περιβαλλοντικής Μηχανικής και Γεωπεριβάλλοντος, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στη μεταλλευτική περιοχή του Λαυρίου, με τη συνοδεία των διδασκόντων του μαθήματος  (Μ. Περράκη, Στ. Τριανταφυλλίδη). Οι φοιτητές επισκέφθηκαν για πρώτη φορά την μεταλλευτική στοά 80 στην Πλάκα Κερατέας, όπου, με τον απαραίτητο εξοπλισμό, υπό την συνοδεία και καθοδήγηση του Λαυρεώτη κ. Βασίλη Στεργίου ακολούθησαν τη μεταλλοφορία, αναζήτησαν δευτερογενή ορυκτά, και πήραν δείγματα προς μελέτη. Στη συνέχεια, ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του ΤΠΠΛ από την κα Όλγα Σενή,  Υπεύθυνη Μελετών – Πολιτισμού του Πάρκου, ενημερώθηκαν για την περιβαλλοντική αποκατάσταση στο χώρο του ΤΠΠΛ  και για τη μελέτη απορρύπανσης του κτηρίου «Κονοφάγου», και διεξήγαγαν δειγματοληψίες εδαφών και νερών εφαρμόζοντας συγκεκριμένα πρωτόκολλα. Τέλος, στις παραλίες Θορικού, Οξυγόνου και στη Μαύρη Παραλία, οι φοιτητές είδαν τα αποτελέσματα της ανεξέλεγκτης απόρριψης μεταλλευτικών αποβλήτων στο περιβάλλον, τις πιθανές επιπτώσεις τους στο περιβάλλον, αλλά και τις πρόσφατες τεχνολογίες αποκατάστασης που έχουν εφαρμοστεί (παραλία Θορικού).