ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΚΑΙ ΘΕΡΙΝΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΟΡΥΚΤΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΓΕΩΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΟΡΩΝ ΚΑΙ ΓΕΩΡΓΙΚΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΤΟΥ ΓΕΩΠΟΝΙΚΟΥ ΠΑΝ/ΜΙΟΥ

Το Εργαστήριο Ορυκτολογίας και Γεωλογίας,  του Τμήματος Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων και Γεωργικής Μηχανικής, της Σχολής Περιβάλλοντος και Γεωργικής Μηχανικής, του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνει Ημερίδα με θέμα : Υδρογεωλογία: Περιβάλλον και Γεωργία προς τιμή του Ομότιμου Καθηγητή Υδρογεωλογίας του ΓΠΑ, Γεωργίου Σταμάτη.

Η Ημερίδα υποστηρίζεται από το Geoverbund ABC/J της Γερμανίας που αποτελεί ένα δίκτυο 34 Ινστιτούτων των γεωεπιστημών μεταξύ 3 κορυφαίων Γερμανικών Πανεπιστημίων (Πολυτεχνείο του Άαχεν (RWTH Aachen), του Πανεπιστημίου της Βόννης και του Πανεπιστημίου της Κολωνίας) και του Ερευνητικού Κέντρου του Jülich.

Download (PDF, 2.88MB)

Τέλος η ημερίδα συνοδεύεται από ένα Θερινό Σχολείο Εφαρμοσμένης Υδρογεωλογίας με τίτλο: Ποιοτικές Αναλύσεις Νερού και Ζώνες Προστασίας σε υδροληπτικά έργα με την συμμετοχή 35 νέων γεωεπιστημόνων και μηχανικών το Σάββατο 10 Ιουνίου 2023 στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών επισυνάπτεται το πρόγραμμα.

Στο Θερινό σχολείο μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή και φοιτητές.

Download (PDF, 338KB)